یک آموزگار : تافل یک آزمون استاندارد است که مهارت‌های شما در زبان انگلیسی و استفاده از آن در محیط دانشگاهی را اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین، اغلب از نمرات تافل در مراحل پذیرش دانشگاه استفاده می‌شود. با این حال، این آزمون برای اهداف دیگری چون درخواست ویزای دانشجویی یا گذراندن دوره‌های کوتاه مدت نیز مفید است.

دونوع آزمون تافل وجود دارد که می‌توانیددر آن‌ها شرکت کنید: آزمون TOEFL IBT که‌به صورت‌ آنلاین برگزار می‌شودو آزمون PBTTOEFL که با استفاده از کاغذ و قلم انجام می‌شود.آزمون کاغذی فقط در مناطقی‌ صورت می‌گیرد که امتحان از طریق اینترنت امکان‌پذیر نیست.امتحان تقریباً 4 ساعت طول می‌کشد و از چهار بخش گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن تشکیل شده است.

اعتبار گواهینامه تافل به چه میزان است ؟

به طور کلی دو سال زمان دارید تا از مدرک زبان خود برای ارائه به مراکز مورد نظر استفاده کنید. اگر این بازه زمان را از دست بدهید مزایای مدرک تافل شما از دست خواهد رفت و باید دوباره در آزمون شرکت کنید. برخی مواقع داوطلبان از نمره خود راضی نیستند و قصد دارند تا دوباره در امتحان شرکت کنند. استاندارد زمانی برای شرکت مجدد در آزمون 12 روز است و پس از این زمان داوطلب دوباره می‌تواند امتحان بدهد. اگر قصد دارید که چنین تصمیمی بگیرید به شما توصیه می‌کنیم عجله نکنید. با افزایش قیمت دلار هزینه شرکت در آزمون تافل به شدت افزایش پیدا کرده است. سعی کنید پس از هر آزمون نقاط ضعف خود را به طور کامل رفع کنید و سپس دوباره آزمون بدهید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

کم و کیف برگزاری آزمون تافل iBT

مدت زمان برگزاری آزمون TOEFL-iBT چهار ساعت می‌باشد که از چهار بخش 60 دقیقه‌ای تشکیل شده است. هر کدام از بخش‌های چهارگانه آزمون تافل به یکی از مهارت‌های مورد نیاز برای برقراری ارتباط و آموختن در فضای دانشگاهی می‌پردازد. این بخش‌ها در ادامه بیان شده‌اند:
Reading Comprehension (مهارت خواندن)

در این بخش سه، چهار یا پنج متن با حجم تقریبی 700 کلمه و با موضوعات علمی و آکادمیک در اختیار شما قرار می‌گیرد و سوالاتی (معمولا 14 سوال) در رابطه با موضوعات اصلی متن، جزئیات، برداشت از متن، جایگزین مناسب جملات و واژه‌های مترادف از شما پرسیده می‌شود. برای دریافت نتیجه مناسب از این بخش، لازم است مهارت‌هایی مانند خلاصه برداری و همچنین برداشت سریع ایده اصلی و نکات مهم متن را دارا باشید. اخیرا نیز نوع جدیدی از سوالات مطرح شده که در آن‌ها جداولی مرتبط با متن لازم است تکمیل شوند.
Listening Comprehension (مهارت شنیداری)

این مرحله شامل شش قسمت 3 تا 5 دقیقه‌ای می‌باشد که از دو بخش مکالمه روزانه در محیط دانشگاه (به عنوان مثال صحبت بین دو دانشجو در مورد چگونگی کاهش هزینه‌های خرید کتاب درسی) و چهار بخش مکالمه‌ای مشابه سخنرانی علمی توسط استاد و پرسش و پاسخ در کلاس‌های دانشگاهی می‌باشد که پس از شنیدن آن، باید مبتنی بر آنچه شنیده‌اید، به سوال‌ها پاسخ دهید.
Speaking Comprehension (مهارت گفتاری)

مهارت گفتاری از 6 بخش تشکیل شده است. دو قسمت مربوط به یک انشا و چهار قسمت مربوط به مجموعه‌ای از Listening، Reading، Speaking می‌شود. در این بخش‌ها شما باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خوانید یا می‌شنوید و یا ایده‌های جدید خودتان در مورد این متون صحبت کنید. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد. شما باید بتوانید ایده‌های خود و خلاصه متنی که می‌خوانید یا می‌شنوید را در 60 ثانیه بیان کنید.
Writing Comprehension (مهارت نوشتاری)

بخش مهارت نوشتاری از دو بخش تشکیل شده است. یک بخش مربوط به نوشتن یک متن درباره موضوعی است که به شما داده می‌شود و در بخش دیگر متن آکادمیکی را خوانده و ادامه آن را می‌شنوید و سپس ایده شخصی خود را درباره آن متن می‌نویسید.

زمان ثبت‌نام آزمون تافل

برای ثبت‌نام آزمون تافل، همیشه تا 6 ماه بعد تاریخ و مکان امتحان مشخص است و شما می‌توانید در این تاریخ‌ها، هرروز و در هر ساعت از شبانه‌روز اقدام به ثبت‌نام نمایید. اما باید توجه داشته باشید که برخی حوزه‌های امتحانی به‌دلیل محدودیت ظرفیت، شاید قادر به پذیرفتن شما نباشند پس اصلاً به‌روزهای آخر موکول نکنید.

منابع آزمون تافل

یکی از مهم ترین دغدغه شرکت کنندگان در آزمون های بین المللی، یافتن منابع معتبر و مفید برای گرفتن نمره بالا می باشد. همانطور که می دانید امروزه منابع الکترونیکی و کتاب ها و اپلیکیشن های متنوعی برای آمادگی در آزمون تافل وجود دارند که همین امر معمولا باعث سردرگمی بسیاری از زبان آموزان در انتخاب منبع مناسب می شود.

اولین و مهم ترین عامل برای انتخاب منبع سطح زبان شما است. برای شرکت در آزمون تافل و کسب نمره بالا، قبل از هر چیز باید سطح زبان بالایی داشته باشید یا اگر متوسط و مبتدی هستید با مطالعه منابع مناسب و تمرین،سطح زبانتان را ارتقا دهید و سپس با استفاده از کتب و منابع تخصصی آزمون تافل به تمرین و یادگیری تکنیک ها بپردازید تا در نهایت بتوانید نمره بالایی در این آزمون کسب کنید.

 • Grammar In Use English
 • English Grammar Azar
 • Oxford English Grammar Course
 • Longman student Grammar of spoken and written English

شرایط و قوانین آزمون تافل

آزمون تافل همانند تمامی آزمون‌های Local و بین‌المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها است.

قوانین آزمون تافل عبارت‌اند از:

 • آزمون تافل توصیه شده برای افراد بالای 16 سال است. اما در واقع هیچ‌گونه محدودیت سنی ندارد.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر و مدادرنگی اکیداً ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است و کپی پاسپورت به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.
 • درب حوزه­ امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ امتحانی را نخواهید
 • داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به‌هیچ‌وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی‌برداری به‌شدت ممنوع است و در صورت مشاهده توسط دوربین مداربسته، از جلسه­ امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت‌مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیداً ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده خواهد شد و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی به دیگران برعهدۀ­ خود فرد است.
 • شما مجاز به ثبت‌نام در دو تاریخ مجزا برای آزمون تافل نخواهید بود به‌جز اینکه 12 روز فاصله­ زمانی داشته باشد.

دریافت نتیجه آزمون و مدرک تافل

بعد از آزمون و گذشتن چند روز، مدرک و نتیجه نهایی به داوطلب ایمیل می‌شود. البته که نسخه دیجیتال با مدرک اصلی دارای تفاوت‌هایی است تا از سواستفاده افراد سودجو جلوگیری شود. در هنگام ثبت نام اگر گزینه دریافت مدرک را کلیک کنید، مدرک اصلی برای شما ارسال خواهد شد. مدرک اصلی برای اپلای و مهاجرت تحصیلی کاربردی ندارد اما می‌توان از آن برای رزومه استفاده کرد. درصورتی که مدرک خود را گم کنید می‌توانید درخواست چاپ مجدد را ارسال کنید اما برای انجام این کار باید 20 دلار بپردازید، به همین دلیل در حفظ و نگهداری مدرک آزمون تافل خود کوشا باشید.