یک آموزگار : روسیه یکی از کشورهایی است که زبان انگلیسی در آن نمی تواند برای شما کارایی چندانی داشته باشد. به زبان خودمانی تر اگر بگوییم در روسیه زبان انگلیسی به درد شما نمی خورد. آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که چرا روس ها اغلب به عنوان بخشی از تورهای بزرگ فقط از کشورهای خاصی بازدید می کنند؟

زبان روسی از سخت ترین زبان ‌های دنیا است و مانند بسیاری زبان‌ها، ویژگی‌های مختص به خودش را دارد. در حال حاضر، زبان روسی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل است.

رای ما ایرانی ها که از ابتدا با زبان فارسی بزرگ شدیم و پس از آن در کلاس های درس و کلاس های تقویتی، زبان انگلیسی آموخته ایم و به این زبان عادت کرده ایم، یادگیری زبان روسی کمی مشکل به نظر برسد. از آنجایی که الفبای زبان روسی یک الفبای کاملا جدید است و حروف آن به ظاهر خیلی سخت و عجیب هستند، در مرحله اول کمی نسبت به یادگیری آن مقامت می کنیم.

مزیت یادگیری زبان روسی در چیست ؟

آداب معاشرت :
در کشور روسیه میان افراد آشنا و نا آشنا تفاوت هایی وجود دارد. بسیار مهم است که شما فرق بین این دو را از هم تشخیص دهید. این مسئله برای روس ها اهمیت زیادی دارد و به آن حساسیت نشان می دهند. هنگامی که برای نخستین بار به کسی معرفی می شوید، باید از لغت رسمی «Вы» به معنای «شما» استفاده کنید. پس از آشنایی بیشتر می توانید او را «ты» به معنای «تو» خطاب نمایید.

سفر به روسیه  :

روسیه از زمره کشورهایی محسوب می شود که دارای تاریخ، فرهنگ و سنت های غنی و پرباری می باشد. متاسفانه از آنجا که اغلب ما به دلیل تبلیغات سوء و تصویر نادرستی که از این کشور ارائه شده است تمایلی برای مسافرت به این کشور نداریم.

به عبارت دیگر آن را مقصد امنی برای خودمان نمی دانیم. کشور روسیه در مقایسه با کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا از جیث گردشگری و توریست پذیری حدود نیمی از آمار گردشگران به این کشور سفر می کنند. این آمار در مقایسه با کشور فرانسه به یک سوم جمعیت گردشگران کاهش پیدا می کند.

یادگیری زبان روسی با هدف تجارت :

روسیه از نظر اقتصادی قدرت زیادی دارد. شرکت های بزرگ روسی در سراسر دنیا وجود دارند و به مشغول فعالیت هستند. با توجه به رابطه کاری ایران و روسیه، تسلط به این زبان یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

شباهت با زبان انگلیسی :

نباید فراموش کنید که زبان عامیانه صرفا به انگلیسی ها تعلق ندارد. در واقع زبان روسی از تعداد زیادی اصطلاحات و عبارات عامیانه برخوردار است که می تواند با برخی زبان های همجوار یا زبان انگلیسی مشترک باشد مثلا واژه врач – دکتر در زبان روسی به صورت vrach تلفظ می شود که شما به راحتی می توانید معادل دیگر آن یعنی کلمه доктор را نیز به جای کلمه ذکر شده جایگزین کنید. البته بخشی از افعال و اسامی نیز در زبان روسی وجود دارند که می توان گفت از زبان انگلیسی برگرفته شده اند.

یادگیری زبان روسی با هدف تحصیل :

روسیه یک کشور مهم با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی است که هر ساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند. بنابراین یادگیری زبان روسی برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

یادگیری زبان روسی در حوزه ادبیات :

روسیه نویسنده های بزرگ و مشهوری مانند تولستوی، چخوف، داستایوفسکی، پوشکین، مایا کوفسکی و… در دامن خود پرورانده است. آثار معروف این نویسندگان به زبان روسی نوشته شده است. خواندن این کتاب ها به زبان اصلی لذت درک مفهوم آن ها را چند برابر می کند.