یک آموزگار : آزمون آیلتس (IELTS) یکی از بهترین معیارها جهت سنجش مهارت زبان انگلیسی افرادی است که قصد دارند در کشورهای انگلیسی زبان ادامه تحصیل بدهند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت کنند. این آزمونِ بین المللی با همکاری دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلیسی و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود.

زمان بندی اجزای آزمون آیلتس

Academic Reading: 60 min.

Academic Writing: 60 min.

Listening: 40 min.

Speaking: 11 – 14 min.

General Training Reading: 60 min.

General Training Writing: 60 min.

آزمون آیلتس IELTS چند بخش است؟

آزمون آیلتس از 4 بخش تشکیل شده است؛ بخش شنیداری (Listening)، بخش خواندن (Reading)، بخش نوشتاری (Writing) و بخش مکالمه (Speaking). برای آن دسته از متقاضیانی که قصد اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارجی را دارند، آیلتس آکادمیک و برای آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت دارند آیلتس جنرال (عمومی) در نظر گرفته شده است. آیلتس آکادمیک دارای سطح سختی نسبتا بالاتری نسبت به آیلتس عمومی دارد که بعدا به تفاوت این دو بیشتر خواهیم پرداخت.

نمره‌بندی آیلتس از صفر تا 9 است و نمره صفر به معنای نداشتن دانش زبان انگلیسی و نمره 9 نشان دهنده بالاترین سطحِ دانش زبان انگلیسی متقاضی است. نمره کل (Overall) آیلتس از میانگین هر 4 نمره اخذ شده در هر 4 بخش آیلتس تعیین می‌شود. این آزمون در سراسر دنیا در 270 مرکز در بیش از 110 کشور برگزار می‌شود و فراگیران به طیف وسیعی از سوالات زبان انگلیسی از بسیار ساده تا بسیار دشوار پاسخ می‌دهند.

آزمون آیلتس قسمت مهم مصاحبه

آزمون آیلتس از ۴ بخش تشکیل شده است، بخش Speaking مجزا از سه بخش دیگر آزمون گرفته می‌­شود و به‌صورت مصاحبه و حضوری است. این بخش ۱ هفته پس از آزمون یا ۱ هفته قبل از آزمون آیلتس برگزار می‌­گردد و بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول خواهد کشید که در سه بخش سوالاتی از شما پرسیده خواهد شد.

مصاحبه آزمون آیلتس معمولا و در برخی موارد حتی ۳ تا ۴ روز پس از آزمون کتبی برگزار شده است؛ همچنین دقت داشته باشید که حدود ۱۰ تا ۱۲ دقیقه قبل از شروع آزمون کتبی، ایمیلی مبنی بر تعیین وقت مصاحبه آزمون آیلتس برای شما ارسال خواهد شد که اگر به ایمیل پاسخ ندهید از طرف خود مؤسسه­ یا مرکز آزمون امتحانی شما زمان مصاحبه برایتان تعیین خواهد گردید؛ هنگامی‌که زمان مصاحبه حضوری تعیین می‌‌شود امکان تغییر آن وجود دارد.

منابع آزمون IELTS

منابع آزمون آیلتس چیست؟ در ادامه این منابع بر اساس تجربه های اساتید و دانشجویان آیلتس در موسسه زبان سفیر معرفی خواهد شد.

قابل ذکر است این کتاب ها جزئی از منابع آیلتس بوده و دانشجویان بر اساس سلایق خود می توانند از این مجموعه معرفی شده استفاده نمایند یا از دیگر منابع موجود نیز بهره ببرند.

کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج
کتاب Oxford Word Skills
کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
کتاب Listening for IELTS
کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS
کتاب های آیلتس کمبریج ۱ تا ۱۰
کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs
کتاب Get ready for IELTS Listening
کتاب New insight into IELTS
کتاب جذاب Essential Grammar in Use
کتاب Get Ready for IELTS Speaking
کتاب Essential Words for the IELTS
کتاب Complete IELTS Bands
کتاب Objective IELTS Intermediate
کتاب Objective IELTS Advanced

اعلام نتیجه آزمون IELTS

عمدتا نتایج آزمون دو هفته پس از پایان پذیرفتن بخش گفتاری اعلام می‌شود و کارنامه فقط و فقط به شخص امتحان دهنده ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که اعتبار نتایج آزمون تقریا دو ساله است، به این معنا که دانشگاه‌ها کارنامه آیلتس‌ی را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول نخواهند کرد.

تفاوت آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک چیست؟

بخش شنیداری و گفتاری هر دو نوعِ آیلتس برای داوطلبان کاملا مشابه هستند، عمده تفاوت آنها در قسمت‌های خواندن و نوشتن است. در نوع آیلتس جنرال به هر یک از داوطلبین یک دفترچه حاوی دو متن که جمعا بین 2000 تا 2700 کلمه دارد، داده می‌شود. تعداد متون برای داوطلبین آکادمیک سه عدد است. مدت زمان این بخش برای پاسخدهی به 40 سوال، 60 دقیقه در نظر گرفته شده است.

اما در بخش نوشتاری آیلتس جنرال، به هر یک از داوطلبین دو موضوع انشا داده خواهد شد؛ در تَسک اول (Task 1)، شرکت کننده باید نامه‌ای را به یک شخص فرضی در مورد مسئله‌ای بنویسد. این نامه باید بیشتر از 150 کلمه باشد و عموما 20 دقیقه زمان لازم دارد. اما در تَسک دوم، شرکت کننده باید نظر موافق یا مخالف خودش را نسبت به یک مسئله بیان کند و این انشا باید بیشتر از 250 کلمه داشته باشد. به ازای هر تعداد کلمه‌ای که از حداقل‌های تعیین شده کمتر باشد، نمره کسر خواهد شد.

اما در بخش نوشتاری آیلتس آکادمیک، حداقل باید 150 کلمه در مورد جدول یا نموداری که به شرکت کننده داده می‌شود، انشا نوشته شود. تسک دوم دقیقا مشابه تسک دوم آیلتس جنرال است.

گواهینامه آزمون آیلتس

خیلی از شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس تصمیم دارند پس از تحویل کارنامه‌ی خود از مراکز مجاز امتحانی نسبت به ارسال این نتیجه برای دانشگاه‌های و یا سفارت‌های مورد نظر خود اقدام کنند.

یکی از ویژگی‌هایی که شما می‌توانید در هنگام انتخاب مراکز آزمونی خود به آن توجه کنید این گزینه است که برخی از مراکز امتحانی پس از آماده شدن کارنامه‌ی شما معمولا دو هفته بعد از امتحان این کارنامه را برای تعدادی از محل‌های مدنظر شما بصورت رایگان ارسال می‌نمایند.

و در صورتی که تعداد مقصد‌های ارسالی شما بیش از تعداد مجاز آنها باشد می‌توانید با پرداخت مبلغی این کار را انجام دهید و کارنامه IELTS خود را برای مکان‌های مورد نظر خود ارسال نمایید.