یک آموزگار : چند سالی هست که آزمون جدیدی به نام آزمون دولینگو در بین مردم رایج شده است. شاید خیلی از افراد آن را نشناسند و یا حتی نام آن را نشنیده باشند؛ اما آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند حتماً می‌خواهند بدانند که آزمون دولینگو چیست و چقدر اعتبار دارد؟ آزمون دولینگو (Duolingo) تنها آزمون زبان انگلیسی که در زمان شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار می‌­شود.

این آزمون از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. از طرفی، آزمون دولینگو به‌صورت تطبیقی (Adaptive) است. منظور از تطبیقی بودن آزمون دولینگو این است که نوع پرسش‌هایی که در بخش‌های بعدی مطرح می‌شوند، بر مبنای میزان عملکرد شما در بخش‌های قبلی است. بنابراین، هر چقدر سؤال‌های ابتدای آزمون را بهتر پاسخ دهید، در بخش‌های بعدی سؤال‌های سخت‌تری برای شما در نظر گرفته خواهد شد و معیار ارزیابی شما بر این اساس خواهد بود. بنابراین، بهتر است سطح زبان انگلیسی خود را بهبود دهید.

چرا آزمون دولینگو ؟

بر خلاف سایر آزمون های دیگر میتوانید با استفاده از کامپیوتر شخصی خود این آزمون را انجام دهید و البته هیچ کسی نباید در اتاق شما باشد در ضمن شما مجاز به یادداشت برداری نیستید.

قیمت ارزان شرکت در آزمون به نسب سایر آزمون ها یکی از انگیزه های اصلی برای شرکت بوده که البته با در نظر گرفتن اینکه می توان در محیط منزل در این آزمون شرکت کرد باعث جذب داوطلبان شده است.

گزارش و کارنامه که وضعیت دقیق داوطلب را در هر یک از سطح ها مشخص خواهد کرد.

برای آزمون دولینگو فقط ۴۹ دلار باید پرداخت کنید (در حالی که هزینه آزمون‌های تافل و آیلتس بین ۱۶۰ تا ۲۵۰ دلار است).
می‌توانید هر چند بار که بخواهید آزمون بدهید، اما حداکثر دفعات مجاز در ماه دو بار است.

همانطور که میدانید تافل امکان ارسال رایگان کارنامه را به 4 مرکز آموزشی به طور رایگان می دهد این عدد برای آیلتس 5 کارنامه بوده و سپس به ازای هر کارنامه اضافی مبلغ 20 دلار باید پرداخت شود. این در حالی است که آزمون دولینگو برای ارسال کارنامه به مراکز آموزشی بدون محدودیت بوده و هیچ مبلغ اضافه ای را دریافت نمی کند.

در حال حاضر برخی از شرکت ها جهت سنجش مهارت کارجویان از کارنامه دولینگو استفاده می کنند تا از سطح زبان متقاضیان کار مطلع شوند. مدت زمان آزمون دولینگو حدود 1 ساعت است که باعث می شوند زمان کمتری را صرف نمایید.

نمرات در آزمون دولینگو چطور محاسبه می شود؟

برای انجام آزمون Duolingo تنها از یک آدرس آیمیل یا حساب کاربری دولینگو می‌توانید استفاده کنید و اگر حساب کاربری دومی دارید، مسدود خواهد شد.
استفاده از افزونه‌ها (Plug-in) یا Add-on هایی مانند (Grammarly) بر روی مرورگر مجاز نیست.
یادداشت برداری غیرمجاز است و درصورتی که در هنگام برگزاری آزمون انگلیسی دولینگو چیزی بنویسید، نتیجه آزمون شما صادر نشده و دیگر مجاز به انجام دوباره آزمون نخواهید بود. همچنین اگر وب‌کم شما در محلی قرار دارد که در مرکز فوقانی مانیتور نیست، ممکن است پیغام دریافت کنید. دوربین باید مستقیماً در بالای مانیتور و در مرکز آن قرار بگیرد. استفاده از تلفن یا گوشی موبایل غیرمجاز است. استفاده از آی پد، تبلت و دیگر دستگاه‌های هوشمند برای انجام آزمون غیرمجاز است.
اگر بنا به هر دلیلی مانند اشکالات فنی یا قطع اینترنت در زمان آزمون، آزمون شما تکمیل نشد، مجاز هستید آزمون را در زمان دیگری مجددا انجام دهید، و برای شما انجام تنها یک بار آزمون محسوب می‌شود.

آزمون دولینگو چه مقرراتی دارد؟

از آنجایی که آزمون دولینگو به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود، قوانین و مقرارت سفت و سختی را برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته است که اگر از قبل با آن‌ها آشنایی نداشته باشید، ممکن است مجبور شوید دوباره در آزمون شرکت کنید. پس توصیه می‌کنیم قبل از هر چیز، موارد زیر را با دقت بخوانید و موقع آزمون دادن به آن عمل کنید.

هنگام آزمون، به‌هیچ‌وجه از تلفن همراه خود یا هر وسیله دیگری مشابه آن استفاده نکنید، چون تقلب محسوب می‌شود و دیگر حق شرکت مجدد در آزمون را نخواهید داشت.
فضای اتاق شما باید کاملاً روشن و ساکت باشد و با هیچ شخص دیگری در ارتباط نباشید.
چهره شما باید بدون هیچ نوع پوششی مقابل دوربین بالای مانیتور قرار بگیرد.
از هدفون و ایرپاد نمی‌توانید استفاده کنید.
به‌ هیچ عنوان چشم از صفحه کامپیوتر برندارید و به اطراف نگاه نکنید. فقط موقع تایپ کردن اجازه دارید که به صفحه کی‌بورد خود نگاه کنید.
همان‌طور که اشاره شد، شما فقط مجاز به استفاده از مرورگرهای «Chrome» و «Opera» هستید. بنابراین، استفاده از مرورگرهای دیگر در آزمون مجاز نیست.
در صورت تمایل به برگزاری مجدد در آزمون می‌توانید یک ماه بعد اقدام کنید.

منابع آزمون دولینگو(Duolingo)

سوال بسیاری از زبان آموزان از ما درباره منابع آزمون دولینگو جهت کسب نمره بالا در این آزمون است. نیاز است بدانید که این آزمون همچون آزمون آیلتس یا تافل نیست که مرجعی برای همه مراکز آموزشی جهت اعطای پذیرش تحصیلی یا کاری باشد. در واقع می توان گفت که این آزمون به دلیل شرایط حال حاضر( شیوع کرونا و قرنطینه در منزل) از اهمیت بالایی برخوردار شده است. لذا توصیه ما برای موفقیت در این آزمون استفاده از منابع زیر است .

کتاب Grammar in Use جهت افزایش سطح گرامر
گوش دادن به داستان های کوتاه زبان انگلیسی در سطح ۴ یا ۵ توصیه ما کتاب Far from Madding Crowd یا Moonstone است.
جهت موفقیت در بخش اسپیکینگ نیز میتوانید از کتاب اسپیکینگ معمارزاده استفاده کنید چرا که این کتاب داری تاپیک های زیادی ( پارت ۲ آزمون آیلتس) می باشد که به شما قدرت توصیف زیادی می دهد.
همچنین موسسه تخصصی زبان کوییک منابع و جزوات منحصر به فردی در بخش مصاحبه شفاهی و رایتینگ و سوالات تطبیقی آزمون دولینگو برای شما تدارک دیده است که با مطالعه آنها می توانید به نتیجه مطلوب خود دست یابید.