یک آموزگار : زبان چینی طولانی‌ترین سنت ادبی را نسبت به زبان های دیگر دارد. کاراکترهای چینی از سیستم‌های الفبایی دشوارتر هستند. با این حال یاد گرفتن دستور زبان چینی نسبتا آسان است که به فرد اجازه پیشرفت سریع می‌دهد و افراد بیشتری می‌خواهند زبان چینی را یاد بگیرند.

دولت چین شروع به تبدیل زبان این کشور به زبان دوم دنیا کرده است. مسئولان چینی با دادن بورسیه تحصیلی به ۴۰ هزار دانشجو از ۱۸۲ کشور جهان در سال ۲۰۱۵ که بیش از ۸۰ درصد آنها به زبان چینی درس می‌خوانند، خیز بلندی را برای رساندن زبان چینی به دومین زبان مطرح دنیا برداشته است.

مترجم زبان چینی به فارسی و فارسی به چینی، یکی از شغل های خوب در آینده نزدیک خواهد بود. ما نیاز داریم به دانشجویان و محققان و تاجرانی که زبان چینی را به خوبی دانسته و به این زبان هم بنویسند و هم صحبت کنند.

مزایای یادگیری زبان چینی

زبان چینی ماندارین زبان رسمی چندین کشور است.

ماندارین علاوه بر چین در کشورهایی مثل مالزی، تایوان، سنگاپور، اندونزی، تایلند، برونیی، فیلیپین و مغولستان صحبت می شود. بنابراین اگر تمایل به تجارت در این کشورها دارید، مزایای زبان چینی می تواند بسیار کمک کننده باشد و ارتباطات شما بهبود بخشد.

مناسب برای تجارت و بازرگانی

تقریبا پر کاربرد ترین استفاده زبان چینی استفاده از آن برای کار و تجارت است. دانستن زبان چینی مهم ترین نقش را در بازرگانی و تجارت دارد.

مهارت‌های هنری شما است.

علائم و کاراکتر‌های چینی نیازمند یک دست توانمند هستند. کلمات نوشته شده در واقع کارکترهای طراحی شده هستند تا حروف. این نشانه‌ها و کراکترها با استفاده از “strokes”ایجاد می‌شوند و شبیه نقاشی هستند.

سفر به کشورهای زیبا

با دانستن زبان چینی تقریبا براحتی می توانید در کشور های جنوب شرق آسیا سفر کنید. شما حتی ممکن است به منازل آنها و یا غذا دعوت شوید. شما می توانید با افراد بومی براحتی آشنا و دوست شوید.

تمرین برای مغز است

بر مبنای تعدادی از تحقیقات، یادگیری زبان چینی از آن قسمت از مغز بهره می برد که معمولاً موقع یادگیریِ هر زبان دیگری استفاده نمی شود. از آن جا که چینی به دلیل اصوات و کاراکترهایش زبان سختی است، شما در مقایسه با یادگیری هر زبان دیگری بیش تر از مغز خود استفاده خواهید کرد.

گفته می شود مردمی که زبان ماندارین را می آموزند از هر دو لوب گیجگاهی راست و چپ استفاده می کنند در حالی که گویشوران انگلیسی فقط از آخری استفاده می کنند. اگر برنامه ی شما یادگیری زبان نوشتاری چینی است، تشخیص بصری و مهارت های محرکی خود را به خوبی تقویت خواهید کرد.

این باعث می شود تا ذهن شما در طول روز بهتر کار کند، و همیشه تیزبین و هشیار باشید. در مجموع گفته می شود که مردم دو زبانه در مقایسه با آن هایی که فقط به یک زبان صحبت می کنند در چند کاره بودن بهتر هستند.

نگران نباشید یادگیری زبان چینی آسان است !

دستور زبان چینی :

گرامر زبان ماندارین بر خلاف اکثر زبان های غربی، واضح است و از شما می خواهد تا همزمان با یادگیری و پیش از آنکه بتوانید بر آن‌ها مسلط شوید، قوانین گرامری متنوعی را یاد بگیرید. لازم نیست به هنگام یادگیری ماندارین نگران پیشوندها و پسوندها، تطابق افعال و صرف فعل، جنسیت ها و ارکان متفاوت جمله باشد. چون ماندارین قواعد گرامری کمتری دارد باعث می شود در مقایسه با بقیه ی زبان های ساده‌تر باشد.

دایره واژگان زبان چینی

چینی بیش از ۸۰٫۰۰۰ کاراکتر دارد که شاید یادگیری و حفظ کردن‌شان سال‌ها به طول بی‌انجامد. با این‌حال شما برای راحتی در مطالعه‌ی روزنامه‌های محلی چینی باید دست‌کم ۲۰۰۰ کاراکتر را بلد باشید. یک دانشگاه چینی آگاهی از دست‌کم ۲۰٫۰۰۰ کلمه را برای فارغ التحصیلی طلب می کند. برخلاف قاعده ی ۵۰۰۰ کلمه برای کلاس زبان انگلیسی که معادل ۳۰۰۰ کاراکتر چینی است. بنابراین شما نباید نگران آگاهی از همه ی ۸۰٫۰۰۰ کاراکتر به طور همزمان باشید. اما باید مدام به تمرین ادامه دهید تا در زبان به سطحی از روانی برسید.

ساختار جمله در زبان چینی

ترتیب لغات برای چینی و انگلیسی مشابه است؛ تنها تفاوت در ترتیب قرارگیری اجزا است. هر دوی آن ها حالت تطابق ‘فاعل + فعل‌ + مفعول’ را در ساخت یک جمله دنبال می کنند. اگر ترتیب زمانی در جمله وجود دارد، شما برخلاف انگلیسی باید آن را قبل از فاعل بگذارید، نه بعد از آن. برای مثال، یک جمله ی چینی این طور خوانده می شود، ‘I yesterday went to the gym’ در حالی که یک جمله ی انگلیسی این می شود ‘I went to the gym yesterday’.

حالت جمع در زبان چینی

اسامی مفرد انگلیسی موقع تبدیل شدن به جمع تغییر می‌ کنند، اما در ماندارین چنین نیست. برای مثال، در انگلیسی ‘cup’ به ‘cups’ و ‘tomato’ به ‘tomatoes’ تغییر می کند. با این حال، اسامی ماندارین هم در مفرد و هم در جمع مشابه هستند. شما باید یک عدد مقداری را اضافه کنید تا توصیف کند که شما درباره ی چند آیتم صحبت می کنید. برای مثال، ‘one cow’ یا ‘ten cows’.

آهنگ‌های کلام به مرور زمان بهتر می‌شوند

یادگیری چهار آهنگ کلام موجود در زبان چینی یکی از بخش‌های چالش‌برانگیز یادگیری این زبان است. با اینحال اگر طرز برخورد و انگیزه ی درست را داشته باشید یاد خواهید گرفت که از کدام آهنگ کلام در چه زمانی استفاده کنید. شما مجبور نیستید که آهنگ‌های کلام را به تنهایی یاد بگیرید چون افراد زیادی هستند که مایل می‌باشند هر نوع اشتباه شما را به هنگام صحبت کردن تصحیح کنند.

و در نهایت رزومه خود را تقویت کنید :

تعداد افرادی که به زبان چینی مسلط هستند در اکثر شرکت ها حتی در آنهایی که روابط تجاری زیادی با این کشور انجام می دهند افراد کمی هستند. با توجه به نیازی که در تجارت به زبان چینی وجود دارد، آموختن این زبان رزومه شما را به طرز چشمگیری تقویت می‌کند. موسسات و بانک ها و بسیاری از شرکت ها و تورهای گردشگری به دنبال استخدام افرادی هستند که به این زبان تسلط دارند.
اگر چینی بدانید برای شرکتی که قصد کار در آنجا را دارید به عنوان یک شخص با ارزش در نظر گرفته خواهید شد. زیرا این زبانی نیست که هر کسی آن را بلد باشد. فارغ التحصیلان که به زبان چینی تسلط دارند برای موقعیت های شغلی مثل، مهندسی ، علوم ، حقوق ، فلسفه ، علوم سیاسی ، فناوری ، امور مالی ، گردشگری ، ترجمه ، تدریس و موارد دیگر بسیار مناسب هستند.