یک آموزگار : وقتی برای اولین بار شروع به نواختن گیتار می کنید احتمالا این کار برایتان سخت و چالش برانگیز است؛ اما اگر نکات مربوط به گیتار زدن را بدانید هم علاقه تان به نوازندگی بیشتر می شود و هم به تدریج در این کار مهارت بیشتری کسب می کنید.

سبک و تکنیک مناسب

اگر فقط قرار است از تکنیک فینگر استایل استفاده کنید این مورد درباره شما صدق نمی کند؛ اما چنانچه باید روش های مختلف گیتار زدن را یاد بگیرید باید با تکنیک ها و سبک های مختلف آشنا شوید. این کار می تواند مهارت شما در نواختن گیتار را افزایش بدهد.

حتی به کار بردن یک تکنیک جزئی هم روی نحوه گیتار زدن شما تاثیر زیادی خواهد داشت. اکثر گیتاریست ها سبک و استایلی که مناسب با توانایی هایشان باشد انتخاب نمی کنند. پیدا کردن یک سبک مناسب روند یادگیری تان را سریع تر می کند و باعث می شود بهتر و با دقت تر گیتار بنوازید. توصیه می کنیم چند سبک مختلف را امتحان کنید تا در نهایت سبک مناسب خودتان را پیدا کنید.

تیونر گیتار

مورد دیگری که برای همه گیتاریست ها و بیشتر از همه برای مبتدیان این رشته ضروریست، تیونر گیتار است که ارزان قیمت هم می باشد. اگر سازتان کوک نباشد حتی وقتی درست و اصولی هم بنوازید باز هم به نتیجه دلخواه نمی رسید.

به عنوان یک گیتاریست مبتدی، فهمیدن اینکه خودتان اشتباه می نوازید یا به خاطر کوک نبودن ساز صدای ایجاد شده هماهنگ بنظر نمی رسد برای شما دشوار است. یادتان باشد که بعد از مدتی، این ضمیر ناخودآگاهتان است که بیشتر کارهای مربوط به نواختن گیتار را انجام می دهد؛ یعنی به طور ناخوداگاه گیتار می زنید. پس اگر سازتان کوک نباشد، ضمیر ناخودآگاهتان نمی تواند بفهمد اشتباه از نواختن شماست یا از ساز و نمی تواند بفهمد که باید اصلاحاتی انجام بدهد یا نه.

آکوردهای اصلی

بعضی از افراد معتقدند که این کار اشتباه است، اما اگر آکوردهای اصلی را یاد بگیرید و بتوانید چند ترانه را اجرا کنید به یادگیری بیشتر علاقه‌ مند می شوید. هدف اصلی تلاش برای پیشرفت در نواختن است. در صورتی که از نواختن خسته شوید هیچ چیز یاد نمی گیرید.

موسیقی کانتری از سه آکورد و حقیقت تشکیل شده است. این سه آکورد را انتخاب کنید و به دنبال ترانه هایی بروید که فقط با این سه آکورد نواخته می شوند. آکورد های A-D ( لا- رِ) و E ( می) ماژور برای شروع خوب هستند. سپس ترکیب G-C ( سل- دو) و D( رِ) ماژور را امتحان کنید. برای اینکه شانس یادگیری ترانه های زیادی را داشته باشید آشنایی با این آکوردها کافی است. اگر در حال یادگیری ترانه های واقعی هستید یادگیری آکوردهای اصلی موجب حفظ انگیزه شما می شود.

زمان بندی تمرین

با آغاز یادگیری نواختن گیتار، شروع به شکستن دقیق ترانه ها می کنید. شما می خواهید که ضرب آهنگ را بشنوید و با پا ضرب بگیرید. این کار به شما کمک می کند در حین اینکه با ضربه زدن به سیم ها آشنا می شوید آن را یاد بگیرید. به بخشی از گیتار نوازی ترانه ای که در حال یادگیری هستید گوش کرده و تمرکز کنید تا آن را واقعاً حس کنید.

ترانه های آرام برای شروع مناسب هستند سپس در حین یادگیری سرعت خود را افزایش دهید. همچنین بهتر است برای تایمینگ / زمان بندی با مترونوم یا درام دیجیتال کار کنید. ابزارهای مختلف زمان بندی را امتحان کنید تا مناسب ترین ابزار مورد نظر خود را برای این کار بیابید. این کار شرایط رسیدن به ریتم خوب را در نواختن برای شما فراهم می کند.

هر روز تمرین کنید

شما باید 15دقیقه الی 1 ساعت در روز را تمرین کنید؛ اما در ابتدا این زمان را به بازه های زمانی کوچکتر تقسیم کنید. بهتر است به طور مداوم تمرین کنید نه اینکه با سه ساعت تمرین در یک روز خود را از پای در آورید و تا هفته بعد تمرین نکنید.

بعضی از مواقع احساس می کنید که خوب پیش می روید و سپس روزی می رسد که فکر می کنید همه چیز را فراموش کرده اید. این طبیعی است و نگرانی به خود راه ندهید. به جای ناامیدی، از روزتان برای گوش دادن واقعی به موسیقی استفاده کنید. گاهی اوقات گوش کردن به موسیقی و یادآوری به مغزتان که چگونه کارش را انجام دهد تنها چیزی است که به آن نیاز دارید.