یک آموزگار : تغییر رجیستری در ویندوز به شما اجازه داشتن خیلی چیزها را در ویندوز می ‌دهد؛ از جمله این موارد می توان به اضافه یا حذف کردن مواردی از منوی زمینه، فعال یا غیر فعال کردن برخی ویژگی ‌های ویندوز، شخصی ‌سازی کنترل پنل و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. اما چگونه می توانیم تغییر رجیستری در ویندوز را انجام دهیم؟

اضافه کردن Registry Editor به کنترل پنل

اولین ترفندی که به شما نشان می ‌دهیم، یکی از مهمترین ترفندهایی است که برای ایجاد تغییر رجیستری در ویندوز باید انجام دهید. برای اینکه هر بار به رجیستری دسترسی داشته باشید، از قسمت Search در منوی استارت استفاده کنید. شما می‌توانید با ایجاد آیکون مربوط به آن در کنترل پنل (Control Panel) بهره بگیرید. این ترفند بر روی تمامی نسخه‌ های ویندوز قابل اجرا می باشد.

خلوت کردن منوی زمینه (Context) به هم ریخته ویندوز

از دیگر ترفندهایی که می توانید برای ایجاد تغییر رجیستری در ویندوز انجام دهید، خلوت کردن منو زمینه بهم ریخته Windows است. بعضی از برنامه ‌های کاربردی که شما نصب می‌ کنید، گزینه ‌های اضافه را به منوی متنی ویندوز اضافه می‌ کند و این منو در طول زمان به هم ریخته می ‌شود. شما با منوی متنی بلندی که احتمالا از آن استفاده نمی ‌کنید قطعاً اذیت می ‌شوید و باید مدام به دنبال چیزهایی بگردید که واقعا به آن ها نیاز دارید و از آن ها استفاده می ‌کنید. با این روش می ‌توانید به صورت دستی و بسیار ساده این آیتم‌ها را از منو حذف کرده و آن را ویرایش کنید.

تغییر نام مالک ثبت‌ شده در ویندوز

اگر یک کامپیوتر دست دوم را از شخص دیگری خریداری کرده‌ اید، یا در حال آماده کردن سیستم برای دادن آن به شخص دیگری هستید، احتمالا می ‌خواهید مالک ثبت‌ شده را تغییر دهید. برای مشاهده نام ثبت‌ شده صاحب کامپیوتر، عبارت Winver.exe را در نوار جستجوی منوی استارت تایپ کنید و در مراحل بعدی نام مورد نظر را جایگزین نمایید.

جلوگیری از راه ‌اندازی مجدد کامپیوتر در آپدیت ویندوز

احتمالاً شما هم به هنگام یک بروزرسانی مهم، با این جمله مواجه شده اید که به راه ‌اندازی مجدد کامپیوتر برای نصب بروزرسانی جدید اشاره می‌ کند. اما گاهی به اندازه‌ ای سرتان شلوغ است که نمی ‌توانید این کار را انجام دهید. با این حال، چند روش وجود دارد که شما می ‌توانید آن را غیر فعال کنید. این اعلان باز هم به نمایش در خواهد آمد، اما شما مجبور نخواهید شد کامپیوتر خود را خاموش و دوباره راه‌ اندازی کنید.

تعویض دکمه‌ های Taskbar به آخرین پنجره فعال در ویندوز ۷

قابلیت Aero Peek به شما اجازه مشاهده نشانه آخرین پنجره فعال را در نوار وظیفه‌ (Taskbar) می ‌دهد. با کلیک بر روی هر کدام از این نشانه‌ ها، پنجره‌ های مربوط به هر برنامه باز خواهد شد.

نمایش کلاسیک تمام برنامه‌ها در منوی استارت ویندوز ۷

اگر از Windows 7 استفاده می‌ کنید، اما می خواهید منوی مشابه ویندوز XP داشته باشید، انجام این ترفند به شما کمک می‌ کند. این کار منوی کاملاً مشابه منوی کلاسیک ویندوز XP را به شما نمی ‌دهد، اما اگر می‌ خواهید تمام برنامه ‌های خود را به شکل کلاسیک قدیمی داشته باشید، از این ترفند استفاده کنید.

حذف برنامه ‌ها از باز شدن بوسیله منو در ویندوز اکسپلورر

از دیگر ترفندهایی که می توانید برای تغییر رجیستری ویندوز انجام دهید، حذف برنامه ها از باز شدن به وسیله منو در ویندوز اکسپلورر است. زمانی که یک برنامه را نصب می ‌کنید، باز کردن آن با منو در ویندوز اکسپلورر بسیار به هم ریخته می ‌شود. با این ترفند می ‌توانید برنامه‌هایی را که نمی ‌خواهید از منو حذف کنید.