یک آموزگار : رانندگی در شب با رانندگی در روز تفاوت های اساسی دارد برای رانندگی در شب، راننده باید از دید کافی برخوردار باشد و چشمان قوی داشته باشد.

نسبت حوادث و تلفات جانی که در تاریکی رخ می‌دهد؛ سه برابر سانحه‌های روزانه است. این آمار بسیار زیاد و ترسناک، ناشی از اهمیت ندادن رانندگان به رعایت نکات ایمنی و وضعیت خودرو است؛ البته شرایط جاده هم بی‌تاثیر نیست.

چند نکته کلیدی برای رانندگی در شب !

چند مورد مهم هم جهت سفرهای شبانه وجود دارد. در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

تنظیم چراغ های خودرو

تجربه و تحقیقات نشان داده است که حتی در خودرو های جدید با چراغ های جدید بعضی وقت ها، چراغ ها نامیزان و یا تنظیم نشده جایگذاری می شوند که منجر می شود نور و دید شما خوب و صحیح نباشد. بنابراین نور و چراغ های خودرو جای بررسی دارد.

از دفترچه راهنمای خودروی خود برای تنظیم دقیق چراغ ها کمک بگیرید و اگر خودتان همچین توانایی و یا مهارتی را ندارید باید به سراغ نمایندگی و یا تعمیرکاران بروید. دقت کنید که مسیر چراغ ها، خطری برای رانندگان مقابل شما ایجاد نکند. همچنین شما با نظافت و تمیز کردن چراغ ها و لامپ ها تا حدود بسیار زیادی می توانید بر قدرت ان ها تاثیر گذار باشید.

عینک مناسب رانندگی در شب

در صورتی که شما از عینک استفاده می‌کنید؛ رانندگی در شب، برایتان پرخطرتر از دیگران خواهد بود. اگر ماشین روبرو با چراغ نور بالا به سمت شما حرکت ‌کند؛ به دلیل جنس شیشه‌ای عینک‌ها، نور بر روی آن، انعکاس پیدا کرده و دید درست راننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اسپری‌های خاصی جهت تمیز کردن شیشه عینک و کاهش شدت انعکاس وجود دارد که برای کم‌تر کردن خطر می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید؛ اما تا جایی که امکان دارد، سعی کنید که سفر خود را با عینک در روشنایی روز انجام دهید.

با آگاهی قبلی حرککت کنید

قبل از این که در شب رانندگی کنید از وضعیت خیابان ‌ها و حتی جاده‌ ها اطلاع حاصل کنید. به علایم راهنمایی ‌رانندگی از جمله تابلوها، وسایل نقلیه، موتورسیکلت ‌ها، دوچرخه‌ ها، عابرین پیاده و همچنین حیوانات بیشتر توجه کنید.

هشیار بمانید

بسیاری از تصادفات در اثر خواب‌آلودگی اتفاق می‌افتد و طبیعی است که خواب‌آلودگی در شب بیشتر خواهد بود. حواستان باشد که خطر از دست رفتن هوشیاری وجود دارد و برای جلوگیری از آن تمهیداتی بیندیشید.

برای این کار می‌توانید روی سایر سرنشینان حساب کنید. در این موارد وظیفه سرنشینان است که با حرف زدن و ایجاد فضایی مناسب برای راننده او را هشیار نگه دارند. اگر تمامی سرنشینان خواب باشند ریسک خواب‌آلودگی راننده بیشتر است.

راهکار دیگر استفاده از موزیک است. موزیکی انتخاب کنید که حواستان را بیدار نگه دارد. موزیک مناسب در این شرایط بهتر است طوری انتخاب شود که حالت سرخوشی در شما ایجاد کند. بهتر است موزیک یکنواخت نشود در واقع عوض شدن آهنگ‌ها با ریتم‌های متفاوت می‌تواند امکان یکنواختی و از دست رفتن هوشیاری را کم کند.

با سرعت مطمئنه حرکت کنید

طبق مقررات عمومی ، رانندگی در شب باید با سرعت کمتری نسبت به رانندگی در روز باشد.چون بینایی در هنگام شب خیلی کمتر از بینایی در هنگام رانندگی در روز است.( حتی در جاده های شهری).چون دیدن مشکل می شود واکنش و عکس العمل نشان دادن به خطرات موجود ترافیک ،عابران و دیگر موارد طولانی می شود.

در حالیکه اتفاقات موجود در ترافیک دست شما نیست اما شما با آن درگیر هستید و بهترین راه این است که رانندگی خود را کنترل کنید و حرکات بجا و هوشمندانه باعث رانندگی با سرعت کم می شود و همچنین باعث می شود که عکس العمل مناسب به هر مشکل احتمالی در مسیر نشان دهید. هیچ وقت نور چراغ های خود را مستقیما به ماشینی که جلوتر وسریع تر از شما حرکت می کند نیندازید چون باعث ایجاد مشکل در رانندگی ماشین مقابل خواهد شد.

رعایت فاصله

ساده‌ترین نکته‌ای که شاید افراد به آن، توجه زیادی نداشته باشند؛ عدم رعایت فاصله قانونی است. برخی فکر می‌کنند که نیازی به انجام این کار نیست و به راحتی در شرایط اضطراری می‌توانند، کنترل را به دست بگیرند؛ اما گاهی همین تفکر ساده، فاجعه‌های بزرگی را به بار می‌آورد.

لاستیک‌ها

اگر می‌دانید یا پیش بینی می‌کنید که ممکن است باران ببارد، قبل از شروع حرکت لاستیک‌های خودرو را بررسی کنید. لاستیک‌هایی که عاج آنها از بین رفته باشد اصطکاک کمی با جاده پیدا می‌کند و نمی‌تواند مانع لیز خودرون خودرو باشد. همچنین عاج‌ها سبب پخش شدن آب به اطراف خودرو می‌شود و در صورت ساییده شدن لاستیک حلقه‌ای از آب دور چرخ‌های خودرو ایجاد می‌شود که عملکرد ترمز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به نور خودروهای دیگر خیره نشوید

نورهای روشنایی های جاده و یا هر نور در حاشیه جاده و یا در دور دست ها به راحتی می تواند توجه شما را جلب و البته شما نا خواسته به آن خیره شوید که در صورت رانندگی در شب با این صحنه زیاد رو به رو شده اید. خیره شدن به این نور ها به راحتی بر تمرکز شما اختلال ایجاد می کنند، باید بدانید که در درون خودرو چشمان شما به نور های نه چندان درخشان داشبورد و همچنین جاده تاریک خو پیدا کرده است بنابراین به راحتی حواس و چشمانتان جذب این نور های قوی خودرو های پر نور دیگر و … خواهد شد.